Dendroflora i drzewa pomnikowe.

Dendroflora Parku nad Kanałem Bydgoskim, czyli ogół drzew obejmuje 115 gatunków. Były one sadzone od początku XIX wieku. Dzięki temu wzdłuż Kanału rośnie bardzo dużo dorodnych, niekiedy nawet 200 letnich drzew. Występują tu jedne z najstarszych w Polsce mieszańce topól. Ich obwody przekraczają znacznie ponad 4 metry. Wymiary pomnikowe osiągnęło 59 drzew!

Cytat TABLICA NR 4

Topola czarna posiada zastosowanie w ziołolecznictwie.

Pączki topoli zawierają mieszaninę pochodnych salicylowych, ponadto flawonoidy, do 5 % olejku lotnego, garbniki, fenolokwasy, substancje woskowe i żywicowe, a także sole mineralne i glikozydy fenolowe, m.in. salicynę i populinę. Są składnikiem wielu mieszanek ziołowych. W korze sokory znajdują się z natomiast glikozydy fenolowe, garbniki, flawonoidy, fenolokwasy i salicylany, które to w organizmie przekształcając się w kwas salicylowy wykazują działanie przeciwzapalne, rozgrzewające i antyseptyczne.

Czytaj więcej : https://www.stolicazdrowia.pl/2274/topola-czarna-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-sposob-uzycia/

Przewodnik Collinsa DRZEWA

W projekcie Wyszywana Mapa Kanału Bydgoskiego Topola Czarna pojawi się w formie graficznych liści wykonanych techniką własną.

Liście Topoli Czarnej – technika własna

Dla mnie, miłośniczki naturalnego barwienia tkanin cenną informacją jest fakt, iż kiedyż młode pędy topoli służyły do farbowania wełny na kolor złoty. Dziś nadal pozyskuje się z topoli żółty barwnik do celów spożywczych.

CIEKAWOSTKA > Z topoli produkuje się zapałki!